Comentarii pentru Capitolul 69 – Un corporatist cu capsa pusă

  1. Stimabile Vantu,
    Iti miroase a liberare si ai intrat in gasca de tucalari. Astepti si tu OUG pe gratiere.
    Voi toti care ati distrus tara asta, ati jecmanit-o , voi vreti sa fiti independenti… Valorile UE sunt respectarea legilor si nu asuprirea poporului.
    Comunismul a distrus mentalitati si caractere, nu mai avem demnitate si cinste.
    Europa este singura noastra sansa de redresare sociala, iar economicul abia dupa …apare…. cand o sa invatam sa fim ca europenii, sa fim inovativi, nu milogii statului si sa nu mai furam, suntem o natie de hoti condusi de hoti iar hotia a ajuns un model de urmat … ca tine hotule…

  2. Doar ce am descoperit blog ul în urma vizionarii mai multor videoclipuri și interviuri televizate pe youtube. Articole foarte interesante mai ales pentru noi, viitorul tarii.

  3. Aici m-ati pierdut… Eu mi-as dori mai tare „o țară ca afară”, chiar daca e mai mica, de exemplu Republica Banat, dar care sa fie parte a UE si sa impartaseasca valorile si bunastarea Uniunii… Chiar daca suntem in an centenar, mesajele nationaliste n-au pic de valoare in ochii mei. Viitorul inseamna comunitati agregate in jurul unor valori si interese comune, nu natiuni si granite… Sa spunem adio secolului XX!

  4. Corect articol ! Asa este ! A inceput sa ni se duca ceata prostiei de pe ochi . UE este un cuceritor hraparet care ne vrea ori sclavi ori morti .
    Asta e realitatea despre UE , daca nu rabdam sa fim sclavizati si exploatati ne pune etichete fictive cu crime imaginare de “corupti ” ori ” evazionisti “! …iar hotii politruci din UE sint curati si cinstiti ca lacrimile de popă .
    Ramine la latitudinea noastra individuala daca acceptam aquiesce ori protestam , rejectam si anulam contractele cu UE ca fiind facute si manipulate in detrimentul nostru si ii acuzam de crima .

  5. Sa dezmembreze gunoiu asta de tara , cat mai repede , in cat mai multe bucati ca in frunte cu tine , si restu de marlani de la Bucuresti sa nu mai aveti ce fura, sa terminati rezervele, si sa muriti de foame cum o fac 70% din prostii astia din tara , ma doare mintea cand vad atatia castraveti, cum dau declaratii se fac de ras , si de devoaleaza, ca sunt dobitoci , da mananca bine .
    Te respectam, pareai inteligent, si am zis ca e normal din moment ce lasi lupii de paza la oi , sa le manance, da articolul asta imi pare penibil ca te-ai pretat sa te faci pres in fata psd , ti-au aruncat vre-un os bun .
    Esti puscarias , cu limbaj elevat, probabil si cu cap ti-ai facut capital cum multi care sunt acum prin palatul parlamentului nici nu isi inchipuie sa viseze , da nu inteleg cum te-au dresat asa grav , ma asteptam sa ai coloana vertebrala, caracter, cand crezi in ceva sa mergi pana in panzele albe nu sa te schimbi cum bate vantul.

    • Asadar, domnule draga,

      citesc despre arhietipuri, vad doar lucruri bune, de ce in jurul meu se intampla atatea rele?

      ziceai ceva de iluzii, eu ce sa mai inteleg?

      nu mai dau atentie… asta este… la toti ni-i greu

  6. Sunteti o jigodie inteligenta.
    Sunt intru totul de acord cu ce ati spus. Sunt numit conspirationist al teoriei neo comunismului globalizat, de ani de zile.
    Va respect, totusi, putin mai mult, pentru acest articol.
    Cristi.L

  7. Stimabile !
    Felicitarile sunt pentru faptul ca,de data asta a citit frumos ?? fara greseala/greseli ??
    Rog aduna numai fondurile care s-au evaporat din CANDR si vezi cam ce se puteau face cu ele.Sa le adunam si pe cele de la Gelsor….Vinovatii suntem numai noi-cred eu…
    Usor este sa cautam vinovati….
    Salutari
    P.S. Nu va sunt dusman….

  8. Dl. Vantu, afirmati la sfarsitul articolului ca visul tarilor occidentale este dezmembrarea Romaniei (probabil in alte 2-3 tari sau regiuni care sa fie alipite de alte tari deja existente).
    As avea o intrebare: care e scopul Germaniei, Frantei, Olandei, etc. sa vada Romania dezmembrata atat timp cat acele regiuni oricum nu vor fi lipite de Germania/Franta/etc., iar Romania oricum e deja piata de desfacere pentru aceste tari? Sa nu bagam Ungaria in discutie, singura tara despre care stim ca viseaza la o bucata de Romanie, pentru ca Ungaria nu are un cuvant greu la masa stapanilor UE.
    Pentru cei care ati inteles care e treaba cu dezmembrarea Romaniei, va rog sa ma luminati si pe mine.

    Multumesc.

    • tiganul nu va fura niciodata din jurul casei unde locuieste ci de cat
      mai departe. La fel se intampla si cu negocierile “prin spate” . Loviturile se dau cat mai departe astfel ca intelegerile si schimburile sa fie cunoscute numai de initiati.Dar pentru o minte agera ca a d stra nu e greu.Doar daca nu vreti…

  9. Domnule Vantu

    Va apreciam pana la acest articol dar acum aceasta apreciere a disparut.
    Sa veniti sa ne spuneti despre meritele lui Iliescu si a celorlalti FSN/PSD este mai mult decat josnic.
    Sunt sigur ca cineva va scrie aceste articole pe blog bazat cu siguranta pe niste notite si chiar vreau sa cred ca a fost opinia altcuiva si nu lui SOV.
    Daca trebuie sa cumparati libertatea dumneavoastra prin astfel de articole o inteleg si pe asta.
    Daca nici asta nu o aveti in gand atunci nu ne spuneti noua celor care apreciem inteligenta dumneavoastra despre tot ce a derivat din FSN pentru ca incep sa cred ca ne percepeti chiar ca pe maimute.

    Sa aveti puscarie usoara si sper sa iesiti cat mai repede.

  10. Fratemeleu, Bogdan, imi place cum gandesti. Aparentele insala, deseori.
    Securistii astia, are investitii mari, mai pa toate continentele.
    Statele europene faceau investitii in africa si america latina, la noi veni revolutia, asa ca si rumanii au investit in acele zone doar ca banii statului pa persoana fizica, cum ar veni.
    Ei au facut multe, dar nu-si tin afacerile si investitiile in ro, deoarece isi dau in cap, se baga unu pe celalalt la puscarie si se deposedeaza de ele. (vezi cazul vantu-petrom service-realitatea- vizer-pacurar-gusa)
    Vizionar era si Ghita, a-ncercat multe, pe securistii ii juca pe degete, el era cu banul dar i-au dat in cap si lui.
    Tu crezi ca Enel e la italieni iar ButanGaz-ul din italia e al romanilor(dan iosif dragan)? Bineinteles ca nu, doar cu numele, fiecare tara are securistii ei.

  11. […] Confundand uniunea de state europene cu o corporatie strict economica, maruntul presedinte francez s-a decis s-o recruteze, prin eliminarea activelor neperformante din bilantul contabil, asa cum face orice corporatist indolent si incompetent. Romania ar trebui sa profite de oportunitatea aparuta, sa-si marcheze uriasele pierderi generate de aceasta aventura si sa se intoarca acasa. Aderarea tarii [ ] […]

  12. Vreau si eu sa incerc ceea ce ai fumat tu, tataita hot, inainte de a scrie ineptiile de mai sus. Aderarea la UE a fost cea mai buna decizie din istoria acestor meleaguri, sa nu uitam ca Romania este un stat tanar. Problema de fond a constituit-o generatia ta de jepcari care a praduit o tara cu resurse si fara datorii. Cat de tampit trebuie sa fii sa spui ca “Iliescu, Năstase, Geoană, Ponta, Dragnea, cu toate bunele și relele lor, și-au iubit țara și au refuzat s-o lase scoasă la mezat” cand astia au distrus tot pe ce au pus mana, impreuna cu interpusi de genul tau- niste oameni jegosi care ar merita un glont in ceafa, si ala platit de rude-. Polonia si Ungaria mai intai au atras zeci de miliarde de euro, si-au refacut economiile si infrastructura, au atras o gramada de investitii, au ajuns la un nivel economic la care nu visam iar acum se ratoiesc aiurea. Chiar si asa, Orban e un tip inteligent care stie sa-si negocieze interesul, Ungaria nu va iesi din UE, pe cand noi vom fi dati afara fara nici o exitare. Fara UE eram la nivelul Moldovei sau Ucrainei de azi, intr-o saracie lucie. Lasa-ne tataita cu gargara ta ieftina, cred ca ai promisa o amnistie din partea psd-ului si le canti in struna in ultimul timp. P.S. Realistic vorbind, generatiile mai tinere (nascuti in anii 60,70 si 80) trebuie sa scape de toti voi, astia trecuti de 50 de ani, nu sunteti buni de nimic, ati lasat numai dezastru in urma voastra, daca ar fi dupa mine te-as lasa singur intr-un sat izolat din Moldova cu o pensie de 30 de lei pe luna, sa te vad atunci cum le mai canti ode psd-istilor, fmm de ordinar.

    • Bogdane ,obraznicia ta , vine din prostie .

      Ma rog la Dumnezeu ,oameni ca tine sa nu ajunga medici , piloti sau ministri .

      ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

      Ai vrea si tu sa fumezi ce au fumat altii ? Nahhh , n-ai cum ,nu merIti ! Esti inca mic !

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *