Comentarii pentru Capitolul 67 – Adevăr, percepție, manipulare

  1. Dumneata stii cum se vorbeste in mahala ? Ca doar ati trait si ati fost crescut acolo. De ce va este rusine de unde ati plecat ? Ne spune-ti noua sa nu fim manipulabili, sa nu stereotipizam si dumneavoastra ce faceti ? Poate in mahala se vorbeste fix cum vorbiti dumneavoastra care sunteti de acolo.

  2. La puntul 3 nu aveti dreptate.
    Sudistii (in special marea majoritate a oltenilor) nu sunt nici mai seriosi, nici mai harnici.

    Nu incerc sa va conving, pt ca stiu ca nu o voi face (sunteti incapatanat).

    Dati o plimbare in Sud si apoi una peste munti ( pe jos, prin sate, orase).
    100 de ani au avut cele 3 provincii sa arate ca sunt un tot, dar nu au reusit.

    Evident ca daca ramaneau despartite, Transilvania era la o mai mare indepartare. Parerea mea.

    Cum nu pot confirma ipoteza, facem un pariu ca in urmatorii 100 de ani, tot impreuna, vom fi ultimii din Europa. De ce? Pentru ca suntem prosti (vorba dvs), dar prosti pt ca acceptam “Sudul” sa nu fie serios si harnic.

    Cum putem sa nu fim prosti? Atunci cand avem o tema si sudistul incearca sa copieze, ardeleanul si moldoveanul sa-i dea in cap pana nu mai copiaza.

    Din cele 3 chestiuni ale psihologiei (gena, mediu, educatie), sudistul poate fi mai harnic doar prin educatie, ca apoi sa formeze si mediul pentru urmasii lui.

    Dar ramane GENA, care le ia la tranta pe cele doua firi intelectuale si iese invingatoare.

  3. poate ne dati o lista cu politicienii care au incasat saci de bani inainte de prabusirea FNI!…ei sunt profitorii FNI si printre cei care au vindut industria romaneasca la fier vechi…contra spaga desigur. Ce stiti despre securistul Ioan Niculae?

  4. Buna seara!
    Am prostul obicei de incerca sa vad interactiunea inter personae la un nivel de ansamblu.( ca si punct de plecare pentru pararea pe care am sa incerc a o expune).
    Acum niste ani de zile, cand m-am mutat in Bucuresti(fiind de loc din orasul dumneavoastra de bastina), m-am angajat la o firma din categoria IMM in domeniul furnizarii de materiale de constructii. Marele headquarter fiind undeva in Ferentari. Oamenii de acolo, in mare parte fiind cu studii de maxim 12 clase dar in general de buna credinta. Prin prisma meseriei de jurist trebuit sa ma perind zi printre ei pengru a incerca sa inteleg punctele slabe ale companiei a trebuit sa suport destule marsavii si incercari de a mi se discredita pozitia, actiuni ce aveau ca si replica de final :” ce sa stie putoiu asta? Se crede si el mare avocat la noi in curte!”. Dupa ce am reusit sa imi consolidez pozitia si sa aduc rezultate cat mai bune companiei, am scapat de eticheta de “putoi” si am ramas doar cu aia de ” moldovean”(sincer nu ma afecta ci chiar imi dadea incredere in mine). Timp de 2 ani in incercarea de a demonstra ca merit sa primesc si eu mai multi bani, nu am reusit decat sa imi obtin mai multe atributii(care sincer, desi pe moment ma frustrau, stiam ca ma vor face un jurist redutabil in final). Prin urmare am schimbat compania cu una mult mai mare cu capital strain pentru ca la acel moment gandeam ca doar cei mai buni lucreaza acolo si ca, de la nivel de manager in sus, sunt niste oameni foarte capabili, cu un aer feroce in domeniul pe care il practica. Cu o mare scarba, timp de cativa ani, am avut ocazia sa schimb cateva companii si in fiecare gasesc acelasi lucru: pozitii cheiei ocupate de oameni cel putin tembeli, fara pic de viziune, fara caracter, persoane ce isi aduc prieteni, neamuri, amanti/amante, persoane ce conduc companii cu buget mare doar ca urmare a bulgarelui creat de investitiile facute si de relatiile pe care le ale grupul financiar din care respectiva firma face parte.
    Revin la prima fraza din aceasta postare si constat urmatoarele: sectorul privat se plange de cel public ca este corupt(in contextul in care se iau spagi frumoase in fiecare luna), ca este plin de birocratie si ca sistemul normativ este prea volatil, fiind modificate legi periodic( in contextul in care o procedura de lucru se schimba, nu de putine ori, de 4-5 ori pe saptamana, de ai impresia ca fie sunt retarzi fie te provoaca sa cedezi nervos), ca nu sunt performanti( in contextul in care unele persoane sustin departamente intregi, desi nici macar nu sunt rasplatiti sau promovati sau apreciati. Fiind cazuri in care ar trebui dat afara un intreg departament dar nu se poate pentru ca sunt fie prieteni fie alte legaturi “sinergetice” din punct de vedere al nevoilor umane).
    Prin urmare, promovarea retarzilor si recompensarea imbecilitatilor emanate de acestia a devenit o normalitate. Ideea de a lua lucrurile “de-a gata” a devenit un mod de viata. Am muncit aproximativ 14 luni cu program 7/7, 16 ore pe zi( sa imi demonstrez ca pot singur sa fac tot ce imi propun) si eram privit “moldovean, astia ori beau ori muncesc precum negrii” . Spectacolul privit la tv sau prin carciume unde isi fac veacul cei cu multi bani, au condus la ideea ca nu trebuie sa mai muncesti( cu scopul de a deveni mai bun, de a ” te bate” cu cei mai redutabili indivizi din domeniul in care activezi) cand poti sa te.lipesti de cineva sau ca poate da norocul peste tine si “te-ai aranjat”, ne-au adus in faza in care nu mai suntem competitivi, tabelul de valori incepe de la ” gucci” si se termina cu “bugatti”.
    Nu jude oamenii dupa fapte ci dupa rezultate. Acestea vin si multi ani mai tarziu, dar cam au trecut 30 de ani si tot nimic, nimic. Nu astept pomana, am plecat pe.cont propriu in contextul in care in orasul natal aveam asigurat un comfort suficient de ridicat fara sa ridic un pai, am urat asta, urasc azta si acum, pomana te.face slab si prost, deci nu o astept dar in schimb asteptam macar un cadrul ce sa ofere sansa omului care doreste sa se afirme, posibilitatea de a o face. Inafara de IT eu nu am vazut nimic fezabil; iar IT-ist nu consider ca trebuie sa fie mezeria de baza sau cine nu e, nu conteaza.
    PS: va citesc materialele, achiesez la ideile multor din publicatiile facute de dumneavoastra si mi-am facut ceva curaj sa postez aceste randuri:D.
    Multumesc, toate cele bune!

  5. Domnule Vântu,
    Sloganul corupția ucide este complet adevarat.Una din cauzele lipsei de infrastructură în țară este corupția,sute poate chiar mii de oameni mor anual din această cauză.Suntem pe locul 2 in UE la nr de morți pe cap de locuitor în accident…şi asta în mare parte datorită corupției

  6. Savuroasa scrierea. Si eu cred ca principala cauza a multor mizerii pe care ni le producem este lipsa de educatie. Eu prin educatie nu inteleg doar scoala. Ba aia, e pe ultimul plan. Educatia care ar trebui sa te invete sa fii umil – nu fata de altii, ci fata de tine – si care te-ar face sa intelegi ca fara empatie esti doar un bolovan. Empatie care nu ti-ar permite sa faci rau altora si care ti-ar deschide mintea.

    Insa educatia asta lipseste pentru ca nu prea mai are cine s-o dea mai departe. Un popor vadit de elite (urgia din ‘50) si spalat pe creier sa se considere doar o masa de vite furajere nu are cum sa-si mai educe copiii.

  7. ce parere aveti despre relatia Trump-NATO,sansele acordului cu Coreea de Nord,tot aud ca mai buna sluga la Americani decat la Rusi,ca e o tara de 2 bani Romania si Germanii fiinte superioare si ca noi niciodata nu vom reusi sa iesim din actuala stare atat sociala,economica si juridica,de la revolutie pana in prezent avem mentalitatea de sluga,eu ma intreb cum vom putea noi sa reusim ca tara daca acceptam sa fim slugii,Americanii sigur n-au avut mentalitate de slugii se vede nici Germania nici Rusia,parere despre ce se intampla cu gazele din Marea Neagra si daca se poate se poate sa publicati articolul Sex,Bordeluri si Turism

  8. […] Generatie, citeste acest material cu atentie si incearca sa-l intelegi! El poate parea greoi la inceput dar, daca vei avea capacitatea sa-l intelegi, va fi un instrument de lucru extrem de util atunci cand vei prelua puterea, iar pana atunci te va ajuta sa gandesti cu propriu-ti creier. Adevarul asupra unei realitati este doar acela [ ] […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *